Musik har alltid varit en stor del av Göteborg. Härifrån kommer många betydande artister och band, här har många nya "sound" sin vagga. Staden har också genom åren haft besök av många av världens största artister. Ullevi har gungat till U2, Bruce Springsteen, Madonna och Gyllene Tider, för att nämna några.
I år är inget undantag med Way Out West i Slottsskogen, Roxette på Slottsskogsvallen, Håkan Hellström i Trädgårdsföreningen, Metaltown på Göteborg Galopp och inte minst Kulturkalasets och Lisebergs utbud av svensk och internationell musik i världsklass.
Vill du få en smak av hur Göteborg låter och vad som väntar i sommar har vi skapat låtlistor i Spotify som är enkla att prenumerera på. Listorna uppdateras automatiskt när nya artister blir klara för de olika evenemangen. Du behöver bara lyssna och njuta:
This is Gothenburg
Liseberg Stora Scenen 2011
Knarrholmen 20-21 maj, Knarrholmen
Clandestino Festival 10-12 juni, Stora Teatern
West Coast Riot 16 juni, Göteborg Galopp
Metaltown 2011 17-18 juni, Göteborg Galopp
Woody West Limited Edition 21 juni, Trädgår'n
Where The Action Is 2011 28 juni, Azaleadalen
Way Out West 2011 11-13 aug, Slottsskogen
Stay Out West 2011 11-13 aug, på flertalet arenor