Site LanguageClose
Goteborg.com is available
in several languages:
Can't find your language? Try Google translate and they will help you with a basic translation.
Logga inStäng

Fyll i din epostadress så skickar vi ett nytt temporärt lösenord till dig.

Registrera användareStäng

  • Made in Göteborg


    På senare år har Göteborg profilerat sig som en gryende designstad med många lokala kläddesigners som fått stor internationell uppmärksamhet.


    Med Västsveriges textila tradition och plantskolor som Textilhögskolan i Borås, Tillskärarakademien och HDK har Göteborg blivit en modedesignstad på världskartan.

    Nudie Jeans är gott exempel på detta. Med huvudkontor och bas i Göteborg har Maria Levins Nudie gjort internationell succé med sin innovativa tolkning av denimkulturen och fokus på social och ekologisk hållbarhet.

    Liksom Nudie, hämtar Elvine sin inspiration från Göteborgs musik- och alternativkultur. Slitstarka och funktionella kläder får i Daniel Mänds tappning även snygg och sofistikerad design. Särskilt Elvines jackor har blivit mycket populära och säljs i affärer över hela Europa.

    Även Göteborgsbaserade Monki är en framgångssaga. Med sitt unika koncept, har det medvetna tjejmärket erövrat mark både i Sverige och utomlands. Grundare är Linda Friberg, Adam Friberg och Lasse Karlsson, som numera delar kontorslokaler med det lika succéfyllda Weekday.

    Bland andra, lite smalare, Göteborgsmärken hittas också poppigt minimalistiska Velour, avantgardistiska unisexmärket Skyward och marint tidlösa Emma & Malena.

  • NUDIES SJÄL I GÖTEBORG

    Varje år bjuder Göteborgsmärket Nudie in sina 100 agenter till ett besök i Göteborg. Det är folk från runt 25 länder som jobbar med mode och design, och många av dem har kommit att tycka mycket om Göteborg. Här finns "Nudies själ", som de säger själva.