Dan Hylander och Mats Ronander gästar Stora Teatern för en hyllningskväll fylld av värme och musikalisk närvaro. Tillsammans med Hasse Olssons band lyfter de fram musiken från de album där Hylander och Totta Näslund samarbetade. Som som extra guldkant ansluter även Jenny Silver under kvällen.

Svenska rock- och progglegenden Totta Näslund har lämnat efter sig ett arv som få kan mäta sig med. Från de tidiga åren i Nationalteatern och det ikoniska Tältprojektet på 70-talet, till Tottas bluesband och den framgångsrika solokarriären som följde.

För både Mats Ronander och Dan Hylander var Totta inte bara en kollega utan också en nära vän och en musikalisk själsfrände. Flera av Tottas första soloalbum byggde nästan helt på Hylanders låtar och i mitten av 90-talet inleddes deras framgångsrika samarbete på allvar. Dan stod för produktion och låtskrivande, Totta för den unika rösten. Låten En clown i mina kläder från albumet Totta blev en långkörare på Svensktoppen med hela 28 veckor på listan.

Samarbetet fortsatte med tre ytterligare album och nådde sin höjdpunkt 2001 med Totta: Duetterna en samling duetter mellan Totta och några av landets främsta kvinnliga sångerskor, bland andra Jenny Silver (då Öhlund). Albumet blev en stor framgång och sålde platina. Ett värdigt avslut på ett sex år långt och varmt samarbete. Mats Ronander spelade också flitigt med Totta genom åren och medverkade på Totta: Duetterna med egna musikaliska insatser. Minnet av Totta, hans röst, musik och varma personlighet lever kvar. Denna kväll blir en intim hyllning till en av Sveriges mest älskade artister och hans musikaliska gärning.