Bert-Jan Nijhuis, som har samlat på Volvo-skalmodeller i över 40 år, har varit kurator för utställningen. Utställningen är en unik möjlighet att se Volvos historia genom en sann entusiasts ögon.

Från den första ÖV4 och den vackra PV654, till den första aerodynamiska PV36 Carioca, tillsammans med den mycket populära PV444, den mycket sällsynta P1900 och den ikoniska 200-serien. Hela vägen fram till XC60 och den nyaste EX90. Historien om Volvos andra fordon är heller inte bortglömd!

Bussar och lastbilar från Volvos historia står uppradade tillsammans med de gula anläggningsfordonen.

Det finns ett urval av Volvos sportbilar, från PV-rallybilarna från Grus-Kalle till den moderna S60 WTCC-racerbilen som körts av Thed Björk.

Plats: Plan 2.

Fri entré.

Avvikande öppettider kan förekomma vid helgdagar och i samband med storhelger, se mer information här: Planera ditt besök, World of Volvo.