I Tomtebyn på Jul på Liseberg hittar du magiska dörrar, busiga rim, klingande bjällror och nissarnas verkstad. Credit: Peter Kvarnström/Göteborg & Co

Jul i Lisebergsparken

Jul på Liseberg är för många en av julens höjdpunkter! När portarna öppnades den 15 november inleddes 25-årsjubileet för en av Sveriges mest älskade jultraditioner. Nöjesparken förvandlas till en gnistrande vintervärld med hela 2 100 julgranar, fem miljoner juleljus och snötäckta marknadsområden. Här möts du av Vintermarknaden, Gammaldags Jul och den populära Tyrolermarknaden, som tillsammans erbjuder över 40 julbodar med allt från hantverk till godsaker. I Tomtebyn får barnen möta tomtenissar och självaste tomten med dans, lek och önskelistor, och i hamnområdet bjuder årets nyhet på ett magiskt ljusspel där norrsken och stjärnljus sveper över husfasaderna.

31 december–7 januari 2026 förlängs den juliga stämningen då områdena Kaninlandet, Isbanan och Spelhuset håller extra öppet, medan resten av parken är stängd. Kom med på kittlande karuseller, kaninteater och skridskodisco och skutta in det nya året tillsammans!

Ingången till Liseberg i Göteborg, vackert upplyst med julbelysning under en stjärnklar natt, där besökare går in för att uppleva julstämningen i nöjesparken.
Julmarknad i nöjesparken
Jul i Lisebergsparken

Liseberg
21Nov
Nov21
Lisebergskanin och barn i vintermiljö
Jullovsaktiviteter och nyårsfyrverkeri
Kaninöppet på Liseberg

Liseberg
31Dec
Dec31
Sightseeingbåt i kanalen vid julupplysta Liseberg
Credit: Hannes Almeräng

Julpaddan

Ta Paddan till Liseberg! Följ med på en guidad båtresa genom Göteborgs kanaler till magiska jul i Lisebersparken. Lär känna Göteborg till mysig julmusik, glögg och pepparkaka.

julbelysning i Lisebergs nöjespark
Guidad båttur till Liseberg
Julpaddan till Liseberg

Paddan
28Nov
Nov28
Sjöfartsmuseet Akvariet Credit: Kristin Lidell

Sjöfartsmuseet Akvariet

På Sjöfartsmuseet Akvariet hittar du saltstänkta berättelser, fantastiska föremål och utställningar för stora och små. Akvariet bjuder på spännande undervattensvärldar med tångskogar, fiskar och ett levande korallrev. I utställningen Vattenplaneten får du lära dig mer om världshavet och i utställningen Hav av historier möter du människorna som korsat och nyttjat världshavet under 400 år. I barnutställningarna Stora Blå och Knattegatt kan barn och deras vuxna upptäcka och utforska havet tillsammans i fantasifulla miljöer.

En publik som har på sig 3D-glasögon och kikar på en film om dinosaurier.
Wisdome är Sveriges största visualiseringsdom i fullformat.

Jullov på Universeum

Jullovet på Universeum bjuder på roliga aktiviteter för både stora och små. Föreställning i Wisdome, experiment i kemilabbet och utställningen Rymdresan är bara några av programpunkterna. Vildmarken, regnskogen, reptilariet och akvarierna håller förstås öppet som vanligt.

Credit: Hendrik Zeitler

Lek och pyssel på museum

Göteborgs många museum har roliga och kreativa aktiviteter under skolloven, ofta inspirerade av museernas pågående utställningar.

Upplev fantastisk kultur på jullovet

Vad är ett mer perfekt sätt att avsluta en kylslagen jullovsdag än att slå sig ner i någon av Göteborgs fantastiska hus för scenkonst och uppleva balett, musikal, konsert och teater – som hela familjen uppskattar? Här nedan listar vi några av de föreställningar som visas under lovet. I vår evenemangskalender kan du hitta ännu fler!

Clara och hennes nötknäpparsoldat
Julbalett
Nötknäpparen – familjeföreställning

Göteborgsoperan
12Dec
Dec12
Tecknad bild med figurer från sarah Sheppards bok Djuren i staden.
Familjeutställning: Humor och kunskap
Djuren i staden

Göteborgs Naturhistoriska Museum
18Nov
Nov18
Illustration: Karlsson på Taket flyger över hustaken
Barnteater
Karlsson på Taket

Stora Teatern
28Dec
Dec28
Poster trollflöjten.
Opera för hela familjen
Trollflöjten

Göteborgsoperan
13Dec
Dec13

Pulkabackar och skridskoåkning

Två klassiska och omtyckta julaktiviteter är pulka- och skridskoåkning. Att känna fartvinden mot kinderna när du far ner för backen är en oslagbar känsla, oavsett hur gammal du är. Backar att åka på finns det på flera ställen runt om i Göteborg, ofta i anknytning till lekplatser, men vi tipsar extra gärna om Bragebacken i Slottsskogen och Brudarebacken i Delsjön. Glöm inte att ta med egen pulka!

Det finns också möjlighet att ta med familjen till en av Göteborgs ishallar, som exempelvis Ruddalens ishall. Eftersom ishallarnas öppettider kan variera under julen och uppdateras kontinuerligt rekommenderar vi att dubbelkolla hemsidan innan besök. Håll utkik på Ruddalen och övriga ishallars öppettider här.