Hoppa till innehåll

Storslaget hotell

Quality Hotel The Weaver

Strax söder om Göteborg i Mölndal, hittar du detta storslagna hotell som består av 21 magiska våningar fyllda med 370 hotellrum, restaurang, bar, gym samt en stor konferens- och kongressanläggning.

Hotellet ligger på klassisk mark i det gamla väveriområdet Krokslättsfabriker och har gått all in på väveritemat. Till exempel så märks det i inredningen där allt från receptionsdiskar till lampor, stolar och textilier vittnar om platsens historia. Även namnet på hotellet är tänkt att påminna om vad som en gång skedde i området.

Hotellet genomsyras av historia och har en själ. På hedersplatsen i restaurang Brasserie X finns en installation av en klassisk gammal fin vävstol. Vävstolen är skänkt till hotellet som minne av väverskan Ingrid Norrman, som inte bara själv var en aktiv väverska utan som också inspirerade andra till att börja väva.

Quality Hotel The Weaver har med sina 370 hotellrum, 15 konferenslokaler och ett fullt utrustat gym, ett fantastiskt läge mellan vacker natur och Liseberg.

Fasaden

Fasaden Quality Hotel The Weaver. Foto: Nordic Choice Hotels

Hotellrum, dubbelsäng

Hotellrum Quality Hotel The Weaver. Foto: Sandra Larsson, Grafiska byrån

Hotellrum, dubbelsäng

Hotellrum Quality Hotel The Weaver. Foto: Sandra Larsson, Grafiska byrån

Mötesrum

Mötesrum Quality Hotel The Weaver. Foto: Nordic Choice Hotels

Lounge

Lounge Quality Hotel The Weaver. Foto: Sandra Larsson, Grafiska byrån

Konferensrum

Quality Hotel The Weaver, konferensrum. Foto: Sandra Larsson, Grafiska byrån